Õndsa Eduard Profittlichi viimane kiri sugulastele

Armas vend, mu armsad sugulased!

Kuna ma ei saa teile igaühele eraldi kirjutada,

kasutan juhust, mil võin kirjutada veidi üksikasjalikumalt,

et kirjutada teile kõigile ühine kiri:

Ja kõigepealt tahaksin tänada kõiki, kes mulle

uueks aastaks ja nimepäevaks kirjutasid; tänu eriti

ka veel kõigile sõjameestele, kes on mulle kirjutanud,

olgugi et mitte kõik kirjad ja kaardid ei ole pärale

jõudnud.

Siis tahaksin teile kõigile ühiselt kirjutada sellest,

mis just praegu minu südant täidab. See on jumalagajätukiri,

jumalagajätukiri võibolla ainult mõneks

kuuks, võibolla ka aastateks, võibolla ka alatiseks.

Te olete kindlasti kuulnud ja ajalehest lugenud,

et on tulemas veel üks ümberasumine Saksamaale

kõigist Balti riikidest, Leedust, Lätist ja Eestist. See

on nüüd alanud ja jõuab üsna pea lõpule. Minule

kui sakslasele on tungivalt soovitatud ümberasumisega

kaasa minna. Oli mitmesuguseid põhjusi, mis

panidki mind ümberasumise peale mõtlema. Ma

ei saa neid põhjusi siin üksikasjalikult kirjeldama

hakata. Igatahes olin juba peaaegu niikaugel,

et oleksin end ümberasumise-komisjonis meldinud.

Aga siis sattusid mitmed asjaolud minu elus nii iseäralikult

kokku, et ma ära tundsin: see on Jumala

tahe, et ma siia jään. Lõpliku tõuke andis siis telegramm

Roomast, millest nägin, et see otsus vastab ka

Püha Isa soovile.

Kui ma aga selle otsuse teen, on sellel mitmesuguseid

tagajärgi: esimene tagajärg on see, et pärast

sakslaste lahkumist ja Saksa saatkonna sulgemist,

mis arvatavasti märtsi alguseks lõpule jõuab, pean

ma igasuguse kirjavahetuse Saksamaaga lõpetama.

Kui ma tahaksin edasi Saksa kodanikega kirjavahetusse

jääda, võidaks seda väga kahtlustäratavaks pidada.

Mind võidaks ehk Saksa spiooniks pidada ja

sellele vastavalt ka kohelda. Sellepärast peab tänane

kiri minu viimaseks kirjaks jääma. Kuni olukord ei

muutu, ei saa ma ka enam kirjutada. Ja tahaksin

ka teid paluda mulle esialgu enam mitte kirjutada.

Sellel võiks minu jaoks ainult ebameeldivaid tagajärgi

olla.

Teiseks tagajärjeks on see, et siiajäämisega pean

ma loobuma igasugusest kaitsest, mis mul sakslasena

seni oli Saksa saatkonna ja Saksa riigi poolt, ning

Nõukogude riigi kodanikuks saama ja jäägitult

Nõukogude riigile alluma. Kuna te teate ju, et Nõukogude

riik põhimõtteliselt usuvaenulik on, eriti aga

katoliku kiriku peale halvasti vaatab, siis mõistate,

et sellel otsusel võib kaugeleulatuvaid tagajärgi olla.

Praeguseks on kiriku olukord umbes selline: kõik

kirikule kuuluvad majad, ühe erandiga, on riigistatud.

Me kaotasime selleläbi 8 maja ja 2 kabelit.

Kolm kirikut on juba riigistatud. Teiste järg tuleb

peagi kätte. Ei ole veel kindel, kas kirikute kasutamise

eest tuleb tulevikus hakata üüri maksma või mitte. Kui üüri maksta tuleb, on see tõenäoliselt väga kõrge, sama kõrge, kui minu toa eest. Selle

toa eest, mis mul praegu on, pidin möödunud kuul

160 rubla maksma, samal ajal kui kõrvaltuba, mis

on ainult kaks ruutmeetrit väiksem, vaid 11 rubla

maksab. Vaimulikelt nõutakse praegu kõige kõrgemat

üürinormi.

Kui kirikutele ka nii kõrge üür arvestatakse,

peaksime meie oma kiriku eest 2500 rubla maksma,

mida me muidugi tasuda ei suuda. Sel juhul peaksime

püüdma kas luterlaste ja ortodoksidega koos

ühist kirikut üürida või siis jumalateenistust mitmetes

kohtades eramajades pidada, mis muidugi ka

raske saab olema.

Muidu on meil esialgu äraelamiseks küllalt käes.

Ja inimesed annetavad nii palju, et meil nälgida vist

küll ei tule. Olgu siis, et tuleks sõda, millega tulevikus

peab arvestama, mille puhul me veel ei tea, millal

see tuleb ja kuidas kõik siis areneb. Aga muidu

ei puudu eluks hädatarvilik, nii et selle pärast ei ole

mul mingit muret.

Ainukene oht, mis mind ähvardada võib, on see,

et preestreid hakatakse siit välja saatma või vahistama.

Senini ei ole seda sündinud. Kuid on võimalik,

et tulevikus ollakse karmim. Otsest surmaohtu küll

vaevalt on, kui mitte suuremate vintsutuste puhul

haigust ei tule, kuna, nagu te teate, mu tervis ei ole

just kõige parem ja mu keha ei ole enam kuigi vastupanuvõimeline.

Siiski ei karda ma, et väga karmid

ollakse. Võibolla osutatakse katoliku piiskopi vastu

isegi teatud austust, sest ei taheta maailma silmis

halvas valguses paista. Otsene surmaoht võiks vast

sõja korral tekkida.

Sellest hoolimata, et tulevik inimlikust seisukohast

võttes niisiis mitte just meeldiv ei ole, tegin

siiski otsuse siia jääda. On ju ka õige, et karjane

karja juurde jääb ning temaga ühiselt rõõmu ja

muret kannab. Ja ma pean ütlema, et kui see otsus

ka mõned nädalad ettevalmistust nõudis, ei teinud

ma seda sugugi kartuse või ängistusega, vaid koguni

suure rõõmuga. Ning kui lõpuks selgus käes oli, et

mul tuleb jääda, oli mu rõõm nii suur, et palvetasin

tänu ja rõõmu pärast “Te Deum’i”. Üleüldse tundsin

ma sealjuures hinges nii väga Jumala armu mõju, et

olen harva oma elus end nii õnnelikuna tundnud,

kui just neljapäeva õhtul pärast otsuse langetamist,

ja ma ei ole veel kunagi pühitsenud püha missat nii

hardalt kui möödunud reedel, päeval pärast otsust.

Oleksin soovinud igaühele jutustada, kui hea on

Jumal meie vastu, kui me end täiesti tema omaks

anname; kui õnnelikuks võime saada, kui oleme

valmis kõik, vabaduse ja elu, Kristusele andma.

Kindlasti palvetasid sel ajal paljud inimesed minu

eest, et Jumal mulle õiget teed näitaks ja mulle rohkesti

õnnistust annaks.

Sellepärast ei ole ma ka Jumalale preestriseisuse

armu eest kunagi nii tänulik olnud, kui viimastel

päevadel. Ja seda mitte ainult seetõttu, et Jumal on

minu vastu nii hea olnud, vaid ka seetõttu, et ma

inimestegi juures nii palju armastust ja tänulikkust

leidsin, kui nad kuulda said, et ma nüüd kindlasti

siia jään. Muidugi on viimastel aastatel pealtnäha

palju sellest purustatud, mis ma viimase kümne

aasta jooksul nii suure hoole ja vaevaga püüdsin

ehitada. Aga sellest, mida ma olen tohtinud hingede

heaks teha, on paljugi jäänud. Ja just mõned viimastel

aastatel minu poolt Kirikusse vastu võetud

konvertiidid näitavad otse liigutavat armastust ja

tänumeelt kõige eest, mis nad minu kaudu Jumalalt

saanud on. Nii ei suuda ma tõesti kõigele vaatamata

armast Jumalat küllalt tänada kõige eest, mis ta mul

siin on lasknud teha. Mis tulevikku puutub, ei tea

ma muidugi, mis võib tulla. Keegi ei oska asjade

arengut kindlalt ette ütelda. Ühte tean aga praegu

kindlalt: Jumala tahe on, et ma siia jään, ning selle

üle olen ma rõõmus ja astun tulevikule vastu suure

usaldusega. Mis ka ei juhtuks, tean, et Jumal on minuga.

Ja siis ongi kõik hästi. Ning minu elu ja, kui

see nii peab olema, minu surm saab olema elu ja

surm Kristuse eest. Ja see on ääretult ilus.

Teid kõiki tahaksin ma aga veelkord tänada

kõige teie armastuse eest, samuti annetuste eest, mis

te meie misjoni heaks teinud olete. Jumal tasugu teile

ja võtku teid kõiki rohkesti õnnistada! Oma tänu

tahan ma ka altari ees avaldada. Ja samuti palun

südamest teie palveabi. Kui te soovite midagi minu

heaks teha, laske mõnikord minu eest püha missa

pidada. Leimersdorfi pastor, kelle kogudusse mu

kodukoht kuulub, võiks ehk ka minu kodunurga

rahvalt palvet paluda, et Jumal mulle ka tulevikus

oma armu ei keelaks, et ma võiksin kõiges, mis ka ei

tuleks, oma kõrgele, pühale kutsumusele ja oma ülesandele

truuks jääda ning Kristuse ja tema riigi eest

kogu jõu ning, kui see tema püha tahe on, ka oma

elu anda. See oleks kõige ilusam lõpp minu elule.

Peaks aga Jumala tahe olema, et ma raske aja

üle elan ja ehk pärastpoole siin veel kiriku ülesehitamise

heaks võin töötada, võtan ka selle tänuga vastu.

Niipea, kui see võimalikuks osutub, annan teile siis

enesest elumärki.

Hoidku Jumal meid kõiki oma pühas teenistuses

ja pühas usus ning õnnistagu meid kõiki. Ja siit kaugelt

saadan teile kõigile oma piiskopliku õnnistuse,

nagu oleksin veel viimast korda teie keskel.

 

Kõigeväelise Jumala, Isa + ja Poja + ja Püha

Vaimu + õnnistus tulgu teie peale ja jäägu teiega

alati.

 Aamen.

 

Südamlikult hüvasti jättes

Teie Eduard

Võta ühendust ja jaga oma lugu

Kui õnnis Eduard on sind sinu elus aidanud, oled kogenud tema eestkostel palvetades abi või soovid jagada oma isiklikku tunnistust, siis palume sul meiega ühendust võtta. Sinu lugu on kallis ja oluline osa peapiiskop Profittlichi pärandi hoidmisel ja tema pühaduse tee dokumenteerimisel.

Võta meiega ühendust